Masturbacja – wady i zalety

Masturbacja to temat, który niewątpliwie wywołuje szereg kontrowersji – kiedyś wierzono, iż wywołuje ślepotę, niepłodność, impotencję, szaleństwo, a nawet odpadanie narządów płciowych. Do dzisiaj aż 40% Polaków uważa, iż masturbacja wywołuje problemy psychiczne. Nie ulega wątpliwości, iż jest to temat wstydliwy i u niektórych wywołujący poczucie winy.

A tymczasem – jak przekonują seksuolodzy – jest to naturalna część rozwoju seksualnego człowieka i jako taka może pełnić różnorodne funkcje: od poznania własnego ciała po zaspokojenie naturalnych potrzeb. Co ciekawe – w niektórych przypadkach to właśnie masturbacja jest zalecana jako jedna z metod leczenia zaburzeń seksualnych. I tak jak każdy element ludzkiego życia ma swoje wady i zalety.

Większość seksuologów podkreśla, iż masturbacja może pełnić niezwykle korzystne funkcje. Do największych zalet masturbacji eksperci zaliczają:
– redukowanie napięcie,
– obniżanie stresu,
– walka z bezsennością,
– nauka własnej seksualności,
– skupienie się na swojej przyjemności,
– uczenie się osiągania przyjemności (według badaczy kobietom, które się masturbują, łatwiej jest potem osiągnąć orgazm).
Nie bez znaczenie jest także to, iż masturbacja – ściśle powiązana z orgazmem – przynosi także szereg korzyści leczniczych. Przede wszystkim podnosi poziom hormonów szczęścia, a dodatkowo wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, ujędrnia skórę, minimalizuje ryzyko zapalenia pęcherza moczowego, wspomaga walkę z cukrzycą, a u mężczyzn dodatkowo wspomaga profilaktykę raka prostaty i przeciwdziała przedwczesnym wytryskom. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, iż masturbacja to bezpieczny seks – nie niesie ryzyka niechcianej ciąży i zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową,

Czy zatem masturbacja to samo dobro? Otóż nie zawsze. Pewne przypadki masturbacji mogą wzbudzać zaniepokojenie. Najbardziej niebezpieczna masturbacja to taka, która zagraża życiu lub zdrowiu – na przykład z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Kolejna wada seksu w pojedynkę to ryzyko doprowadzenia do pewnego rytuału – czyli możliwości osiągnięcia przyjemności seksualnej tylko w tych samych okolicznościach i przy użyciu tych samych rekwizytów. Inne niebezpieczeństwo płynące z masturbacji to swego rodzaju uzależnienie i traktowanie jej jako jedynego sposobu na rozładowanie napięcia. Dodatkowo może dojść do pewnych utrwalonych zachowań, co w niektórych przypadkach ma negatywny wpływ na późniejsze życie seksualne. Są to zagrożenia, które mogą, ale absolutnie nie muszą wystąpić. Dlatego należy pamiętać, o tym, iż masturbacja – o ile nie przybiera formy zachowań patologicznych – nie jest niczym złym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s