Rodzaje antykoncepcji

Metody antykoncepcji mogą być naturalne, chemiczne,mechaniczne, hormonalne. Każda ma inne przeznaczenie. Aby metoda była skuteczna i bezpieczna, trzeba uwzględnić wiek kobiety, stan zdrowia, potrzeby oraz jej nastawienie i przekonanie.

Metody antykoncepcji

Jest wiele metod antykoncepcji do wyboru. Są to zastrzyki, plastry, prezerwatywy, implanty. Niektóre środki są dobre dla nastolatki, rozpoczynającej współżycie, inne dla matki karmiącej, a jeszcze inne dla kobiety dojrzałej. Po za tym inne zabezpieczenie stosuje się uprawiając seks sporadycznie, a kiedy ma się stałego partnera stosuje się zupełnie inne środki zapobiegawcze.

Antykoncepcja chemiczna

Chemiczna metoda antykoncepcji zawiera środki plemnikobójcze, które paraliżują plemniki, ograniczając ich żywotność, a nie uszkadzając materiału genetycznego oraz zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Zaletą tych środków antykoncepcyjnych jest łatwość użycia, należy jednak pamiętać, że często mogą być przyczyną alergii, mogą też sprzyjać rozwojowi grzybicy pochwy.

Antykoncepcja mechaniczna

Mechaniczne metody antykoncepcji polegają na stworzeniu bariery utrudniającej dotarcie plemników do komórki jajowej. Ich zaletą jest to, że nie wypływają na układ krzepnięcia i nie zaburzają trwale płodności. Prezerwatywy chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna opiera się na założeniu, że są dwa stany w życiu kobiety kiedy nie może zajść w ciążę: menopauza, naśladowana w antykoncepcji bez estrogenów i ciąża, naśladowana w antykoncepcji esterogenowo – progestagenowej. Poszczególne rodzaje antykoncepcji, różnią się sposobem podania hormonów oraz wielkością ich dawki.

Którą metodę wybrać?

Każda z opisanych metod ma swoje wady i zalety, a także każda inaczej wpływa na organizm człowieka. Przed wyborem rodzaju antykoncepcji, najlepiej skonsultować się ze specjalistą i dokonać świadomego wyboru.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s